back

Податкова інформує

24 квітня 2015

На Чернігівщині плата за ліцензії наповнила бюджет майже на 3 млн. гривень

На Чернігівщині за січень-березень 2015 року надходження від плати за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами до бюджету склали 2966,8 тис. грн. Слід відзначити, що частина платників виявили бажання сплатити за ліцензії наперед.

Протягом січня-березня 2015 року відділом контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС у Чернігівській області було видано 529 ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та 454 ліцензія на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами. Анульовано за вказаний період 62 ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та 91 ліцензія на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами. За несвоєчасну сплату призупинено 71 ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та 70 ліцензій на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами.

Станом на 1 квітня 2015 року на Чернігівщині обліковується 1448 суб’єктів господарювання, які мають ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами. Кількість діючих ліцензій - 4424 шт., з них на алкогольні напої - 2377, на тютюнові вироби - 2047.

У січні - березні 2015 року проведено 14 перевірок суб’єктів господарювання, які працюють на ринку алкогольних напоїв та тютюнових виробів, виявлено 15 порушень. У квітні місяці поточного року проведено 2 перевірки суб’єктів господарювання, які працюють на ринку алкогольних напоїв та тютюнових виробів та встановлено 3 порушення. Серед встановлених порушень: зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місцях зберігання не внесених до Єдиного реєстру, зберігання алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку, роздрібна торгівля за відсутності ліцензії, реалізація алкогольних напоїв за цінами нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни, реалізація алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років. Очікувана сума фінансових санкцій становить 278,6 тис. грн.


Мешканка Чернігова вдома виготовляла небезпечний фальсифікат

Під час проведення комплексної операції «Акциз», оперативними співробітниками Головного управління ДФС у Чернігівській області встановлено мешканку м. Чернігова, яка за місцем свого проживання незаконно виготовляла з недоброякісної сировини та збувала алкогольні напої, вживання яких небезпечне для здоров’я.

За даним фактом слідчими ГУ ДФС у Чернігівській області розпочато кримінальне провадження, за ознаками злочину, що кваліфікується за частиною 1 та 3 статті 204 Кримінального кодексу України (незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів).

За місцем проживання даної громадянки оперативники виявили та вилучили готову продукцію та сировину, яка використовувалась для виготовлення фальсифікату, а також пляшки та лійки.

Отже, згідно висновку судово-хімічної експертизи - вилучені рідини є водними розчинами етилового спирту, що виготовлені непромисловим способом, не відповідають вимогам ДСТУ, містять органічні речовини, не характерні для промислових зразків горілок, спиртів, та становлять загрозу життю і здоров'ю людини при їх вживанні в якості алкогольного напою.

За наслідками досудового розслідування, кримінальне провадження із обвинувальним актом направлене до суду. Згідно вироку суду винна особа притягнута до кримінальної відповідальності у вигляді 5 років позбавлення волі із знищенням вилученої незаконно виготовленої підакцизної продукції. Порушниці встановлено іспитовий строк терміном 2 роки.


На Чернігівщині припинена діяльність 3 нелегальних виробництв товарно-матеріальних цінностей

Співробітниками оперативного управління Головного управління ДФС у Чернігівській області протягом січня-березня 2015 року припинена діяльність 3 нелегальних виробництв товарно-матеріальних цінностей, у тому числі 1 – по факту незаконного виготовлення фальсифікованих лікеро-горілчаних напоїв. Із незаконного обігу вилучено товарно-матеріальних цінностей на 16,7 млн. грн., з яких товарів підакцизної групи - на 1,6 млн. грн.

За матеріалами, зібраними співробітниками оперативного управління протягом першого кварталу 2015 року, до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про вчинення 18 кримінальних правопорушень, у тому числі 8 за статтею 212 Кримінального кодексу України «Ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів» та 6 за статтею 204 Кримінального кодексу України «Незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів».

За результатами проведеного досудового розслідування слідчими по 3 провадженнях обвинувальні акти направлені до суду.

У рамках досудового розслідування забезпечено відшкодування завданих Державі збитків в сумі понад 0,5 млн.грн.


Перевіряти платників - стали менше

Протягом I кварталу 2015року підрозділами податкового аудиту Головного управління ДФС у Чернігівській області проведено 256 перевірок, що на 52 перевірки менше, ніж за відповідний період минулого року. За результатами перевірок донараховано до бюджету понад 28 млн. грн. У першому кварталі від донарахованих сум до бюджету надійшло 9,1 млн. грн.

Контроль за діяльністю збиткових підприємств дозволив зменшити збитки на 0,8 млн. грн. Крім того, на 1,3 млн. грн. зменшено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту з податку на додану вартість.


До уваги фізичних осіб - підприємців - платників єдиного податку третьої групи!

Згідно з абзацом 2 пункту 46.6 статті 46 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010року N2755-VI, із змінами та доповненнями, до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є діючими форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.

З урахуванням зазначеної норми, звертаємо увагу фізичних осіб - платників єдиного податку 3 групи, що декларація за 1 квартал 2015 року подається за діючою формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 21 грудня 2011 року N 1688 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 07 листопада 2012 року N1159, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 28 листопада 2012 року за N 1998/22310).

У зв'язку із зміною з 1 січня 2015 року розміру ставок єдиного податку для платників спрощеної системи 3 групи, підприємці при заповненні декларації зазначають дохід, що оподатковується за ставкою 2 або 4 відсотки, у рядках, в яких передбачено відображення доходу за ставкою 3 або 5 відсотків відповідно, аналогічно зазначається сума податку.

Крім того, нагадуємо, що граничним терміном подання декларації платника єдиного податку за I квартал 2015 року є 12 травня 2015 року. Граничний термін сплати податкових зобов'язань по єдиному податку за результатами 1 кварталу 2015 року - 20 травня 2015 року.


Про порядок організації громадських робіт та інших робіт тимчасового характеру

Головне управління ДФС у Чернігівській області повідомляє, що Державна фіскальна служба України надає роз’яснення щодо застосування норм частин п'ятої та шостої статті 8 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-УІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464) до роботодавців, у яких працівники працюють на громадських та інших роботах тимчасового характеру, а саме:

«Частиною першою статті 31 Закону України від 05 липня 2012 року № 5067-VI «Про зайнятість населення» (далі - Закон № 5067) громадські роботи визначено як вид суспільно корисних оплачуваних робіт в інтересах територіальної громади, які організовуються для додаткового стимулювання мотивації до праці, матеріальної підтримки безробітних та інших категорій осіб і виконуються ними на добровільних засадах.

Відповідно до частини десятої статті 31 Закону №5067 порядок організації громадських робіт та інших робіт тимчасового характеру затверджує Кабінет Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2013 року №175 затверджено Порядок організації громадських та інших робіт тимчасового характеру, який набрав чинності з 26.03.2013 (далі - Порядок).

Порядок визначає механізм організації громадських та інших робіт тимчасового характеру, а також фінансування їх організації.

До виконання громадських та інших робіт тимчасового характеру на добровільних засадах залучаються такі категорії осіб:

зареєстровані безробітні;

особи, які перебувають на обліку в територіальних органах Державної служби зайнятості у районах, містах, районах у містах (далі - територіальні органи) як такі, що шукають роботу;

працівники, які втратили частину заробітної плати внаслідок вимушеного скорочення до 50 відсотків передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв'язку із зупиненням (скороченням) виробництва продукції (пункт 3 Порядку).

На осіб, які беруть участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру, поширюються державні соціальні гарантії, передбачені законодавством про працю та зайнятість населення і загальнообов'язкове державне соціальне страхування (пункт 4 Порядку).

Пунктом 5 Порядку визначено, що громадські та інші роботи тимчасового характеру виконуються виключно на створених для цього тимчасових робочих місцях, тобто для цього не можуть бути використані вакантні посади та вільні робочі місця, які існують на підприємстві.

У разі коли на підприємстві виникає певний обсяг робіт, що потребує залучення додаткових працівників, роботодавці подають територіальним органам інформацію про потребу в робочій силі. Відповідно до заявки роботодавця, з врахуванням його вимог та побажань, територіальні органи здійснюють направлення осіб, що перебувають на обліку.

Однак при цьому необхідно мати на увазі, що до громадських та інших робіт тимчасового характеру не відносяться роботи, що пов'язані з ризиком для життя (пункт 6 Порядку).

З особами, які беруть участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру, роботодавці укладають в письмовій формі строкові трудові договори на строк, що сумарно протягом року не може перевищувати 180 календарних днів. Про участь осіб у таких роботах роботодавці вносять записи до трудових книжок відповідно до законодавства про працю (пункт 5 Порядку).

Оплата праці таких осіб здійснюється за фактично виконану роботу в розмірі, що не може бути меншим, ніж мінімальний розмір заробітної плати.

Оскільки мінімальна заробітна плата - це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може провадитися оплата за виконану працівником місячну, а також погодинну норму праці (обсяг робіт). Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств, установ, організацій усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб. (ст. 95 Кодексу законів про працю та ст. 3 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці»).

Порядок, як і Закон №5067, дає чітке розмежування між громадськими роботами та іншими роботами тимчасового характеру.

У першу чергу суттєво відрізняється фінансова сторона цього питання.

Фінансування організації робіт тимчасового характеру здійснюється за рахунок коштів роботодавців.

Водночас фінансування організації громадських робіт здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів, роботодавців та інших не заборонених законодавством джерел. У разі залучення зареєстрованих безробітних до громадських робіт фінансування організації таких робіт здійснюється пропорційно рівними частинами за рахунок коштів місцевих бюджетів та Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (пункт 10 Порядку).

Щодо організації таких робіт.

Організація громадських робіт здійснюється па підставі укладеного договору між роботодавцем та територіальним органом.

Інші роботи тимчасового характеру організовуються безпосередньо роботодавцем для його потреби на підставі письмового звернення роботодавця до територіального органу.

З огляду на зазначене, на заробітну плату працівників, які беруть участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру, єдиний внесок нараховується на загальних підставах, а значить і поширюється дія частин п'ятої та шостої статті 8 Закону № 2464.

Умовою застосування зазначеної норми є перебування таких працівників у трудових відносинах повний календарний місяць.

Якщо працівник перебував у трудових відносинах з підприємством, установою, організацією неповний календарний місяць, в такому випадку норма про сплату єдиного внеску з мінімальної заробітної плати не застосовується.

Якщо працівник виконує роботи тимчасового характеру, перебуває у трудових відносинах повний календарний місяць, і заробітна плата такого працівника не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), то у цьому випадку сума єдиного внеску буде розраховуватись як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та ставки єдиного внеску, встановленої для відповідної категорії платника. При ньому утримання єдиного внеску із заробітної плати (доходу) найманого працівника здійснюється із фактично нарахованої заробітної плати (доходу)».


Чернігівською митницею ДФС перераховано до бюджету країни близько мільярда гривень

За даними Чернігівської митниці ДФС у січні-березні 2015 року обсяги надходжень митних платежів та інших податків (зборів) до Державного бюджету склали понад 987 млн.грн.

Виконуючий обов’язки начальника митниці Олександр Шавлак повідомив, що відповідно до аналогічного періоду минулого року надходження зросли на 77 відсотків. Найбільші суми надійшли від сплати податку на додану вартість, акцизного податку та мита.

Сума перерахованих у березні коштів склала 403 млн. грн., з яких найбільше платежів - за результатами митного оформлення нафтопродуктів, метанолу технічного (спирту метилового), добрив, гумових шин, пива, виробів з шоколаду, газів нафтових, тракторів, паперу та картону.